Psary - gmina Trzebinia

Mapa Psar z roku 1848

mapapsary2Dzięki Panu Maciejowi Banasikowi z Jaworzna mozemy cieszyć się ze skanów jednej z najstarszych map Psar * pochodzącej z roku 1848. Orginał mapy w skali 1:2880 znajduje się w Archiwum Narodowym w Krakowie przy ulicy Lubicz i jest częścią księgi katastralnej z roku 1848. Jednak mapa na naszym skanie to kopia orginału z połowy XIX wieku. Była używana w roku 1937  przy klasyfikacji gruntów rolnych , domów i działek. Pan Maciej dowiedział się min. dzięki niej: ,, Wiem na przykład, że w 1848 w domu numer 30 mieszkała rodzina Bodzęta prawdopodobnie rodzice przyszłej żony mojego prapradziadka albo dziadkowie".

psarymapa1Obok zamieszczamy skan karty mapy z katalogu. Odbitka jest z połowy XIX wieku. Zamieszczamy również skany stron samego katalogu. Z ciekawostek na tej mapie można wymienić.. zalew w miejscu poniżej dzisiejszego Łąkawca z czego mozna wnioskować ze system tam jest młodszy i wybudowany po 1848 roku. 

 

psar1Można również dostrzec most na Psarce i wiele ciekwaych szczegółów i nazw miejscowych które już dawno wyszły z użycia. Np. Skotnica- Poręby. By cieszyć się wędrówką po Psarach sprzed prawie 170 lat wystarczy skopiwać mapę na pulpit swojego komputera i włączyć funkcje powiększenia. Zapraszamy do skorzystania z tego swoistego wehikułu czasu dziekujac zarazem Panu Maciejowi za udostępnienie. (TP)

* Najstarsza znana nam mapa Psar pochodzi z roku 1843 i znajduje się w Archiwum Narodowym w Krakowie w oddziale na Wawelu.

psary2Strona Macieja Banasika www.genealogia.jaworzno.pl