Psary - gmina Trzebinia

,,In memoriam" Ignacy Kasprzyk 20.06.1938

Dzięki współpracy ze stroną www.niebieskaeskadra.pl dokumentującą miejsca pochówku polskich bohaterskich pilotów udało nam się uzyskać jedyną zachowaną fotografię Ignacego Kasprzyka którego grób znajduje się na starym płockim cmentarzu. Na tej odwiedzanej przez nie tylko polaków ale również pasjonatów lotnictwa z całego świata stronie został zamieszczony nasz tekst który dokumentuje płocki grób i okoliczności śmierci naszego zapomnianego lotniczego bohatera dwudziestolecia międzywojennego. W tej chwili ta wyjątkowa baza danych zawiera nazwiska 4739 grobów naszych poległych śmiercią lotnika pilotów. Jesteśmy dumni że wśród tych którzy się tam znajdują mogliśmy umieścić naszego krajana  który w swój ostatni lot wzbił sie na prototypie bombowca Łoś..

 

 

 

 

 

 

Kasprzyk 3Nasz artykuł o Ignacym Kasprzyku:,, W dniu Wszystkich Świętych część odwiedzających stary cmentarz w Płokach przystanie na moment przy charakterystycznym, ,,lotniczym" nagrobku. Niektórzy może zapalą znicze. Pod krzyżem, w który wkomponowane jest śmigło samolotu, pochowany jest Ignacy Kasprzyk. Odnowiona w rocznicę śmierci 19 czerwca 2016 mogiła kryje w sobie doczesne szczątki uczestnika tajemniczego wyścigu. Wyścigu z czasem II Rzeczypospolitej, którego stał się mimowolną ofiarą...

 Ignacy Kasprzyk ur. 3.12.1909 zginął śmiercią lotnika 20.06.1938

 

Starszy Majster Wojskowy w Samodzielnym Dywizjonie Doświadczalnym


Jest dzień 20 czerwca 1938 roku. Supernowoczesny, pierwszy prototyp bombowca PZL 37/ I Łoś, który ma być najważniejszym obrońcą polskiego nieba, przechodzi kolejny dzień gorączkowych prób w locie. Awangardowa na owe czasy konstrukcja testowana jest w Instytucie Technicznym Lotnictwa. Zakrojone na ponad 200 godzin próby mają stworzyć z Łosia samolot idealnie dopracowany. Na Łosie czeka Wojsko Polskie i kilka europejskich i azjatyckich krajów, które zakupiły licencję bądź samoloty. W tym czasie inżynierowie usuwają ponad 600 usterek i dokonują 250 zmian w konstrukcji. Już przed pierwszym lotem Łosia (13.12.1936) w silniku maszyny sabotażyści umieścili metalowe elementy. Po sprawdzeniu samolotu pierwszy lot konstrukcji inż. Jerzego Dąbrowskiego potwierdził rewelacyjne osiągi maszyny. Armia czekała na samolot, który mógł samodzielnie atakować niemieckie i sowieckie instalacje wojskowe. 20 czerwca 1938 roku maszyna doświadczalna z załogą: dowódca-plutonowy Stanisław Macek (ur.1907 Sławków), inżynier pokładowy- starszy majster wojskowy Ignacy Kasprzyk (ur. 1909 Psary ) oraz pomocnik mechanika Mieczysław Sioch wzbija się w powietrze. Pilot Łosia Stanisław Macek był jednym z najbardziej znanych lotników II Rzeczypospolitej. Znakomity pilot myśliwski - mistrz akrobacji, jeden z lotników legendarnej ,,trójki Bajana". Oklaskiwany na pokazach akrobacyjnych w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W czasie brawurowej akrobacji w pierwszym Łosiu w pobliżu podwarszawskiej miejscowości Dąbrówka z maszyny odpada skrzydło. Ginie cała doświadczona załoga. Program lotów Łosi zostaje zastopowany na ponad miesiąc, którego II Rzeczypospolita nie ma. Śledztwo wykrywa uszkodzone nitowanie w kesonach skrzydeł zrobionych z blachy falistej firmy Junkers. Dziś już nie docieczemy, czy był to kolejny sabotaż. Niemniej rozebrano celem sprawdzenia wszystkie skrzydła dotychczas wyprodukowanych Łosi. Opóźnienie to nie pozwoliło dozbroić, doposażyć (radiostacje) i doszkolić ich załóg. Pomimo to Łosie zapisały w 1939 roku piękną kartę w obronie polskiego nieba. Ofiara załogi pierwszego Łosia nie poszła więc na marne.. 

 

 

 

 

 

 

Samolot Ignacego Kasprzyka- kliknij na film

kasprzyk1

 

 

 

 

Obejrzyj film z samolotem na którym zginął Ignacy Kasprzyk- kliknij

kasprzyk2

 

 

 

Odwiedzając cmentarz w Płokach zapalmy świeczkę na grobie Ignacego Kasprzyka. Może też społeczność lokalna zastanowi się nad pomysłem odnowienia nagrobka dzielnego lotnika. O Kasprzyku nie posiadam wielu informacji - musiał być jednak w swej dziedzinie wyjątkowym fachowcem. Będę wdzięczny za wszelkie informacje o nim.

Tomasz Piszczek mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Nasz artykuł o Ignacym Kasprzyku w bazie danych niebieskiej Eskadry- kliknij

W galerii zdjęcia samolotu Pzl.37/I Łoś na którym zginął 20 czerwca 1938 roku Ignacy Kasprzyk

Prototyp PZL-37/I . Wyróżnia go; podwozie główne z pojedynczymi kołami na podwójnych goleniach, pojedyncze usterzenie pionowe oraz brak kołpaków na śmigłach. Samolot posiadał sondę pomiarową w oszklonym dziobie. Napędzały go silniki 9-cio cylindrowe Bristol Pegasus XII B o mocy 2 x 873 KM. Śmigła były trójłopatowe, metalowe.

Biografia Ignacego Kasprzyka w książce A.Popiela ,,Pamięci poległych lotników 1933- 1939"

Uroczyście poświęcony 19 czerwca 2016 odnowiony nagrobek Ignacego Kasprzyka- poczytaj o uroczystości