Psary - gmina Trzebinia

Nieznany żołnierz

Walki we wrześniu 1939 roku bardzo szybko dotarły na teren powiatu chrzanowskiego. Już 1 września doszło do starć w powietrzu, a 3 września  w nasze okolice zbliżył się front. Na pobliskich nam terenach walczyły oddziały 23 Dywizji Piechoty, 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 203 Pułku Piechoty Rezerwowego.

Nie mamy żadnych bezpośrednich informacji o jakichkolwiek większych potyczkach z Niemcami w Psarach. Prawdopodobnie zdecydowana większość mieszkańców wsi opuściła swoje domy i uciekała na wschód przed wkraczającymi tu hitlerowcami. Nie mogli widzieć żadnej wymiany ognia między przeciwnikami. Jednak musiało tu do niej dojść. Świadczą o tym pewne poszlaki.

W księgach parafii w Płokach natrafiliśmy na wzmiankę o śmierci nieznanego żołnierza w Psarach. Według zawartych tam informacji miał zostać zabity 4 września 1939 roku. Pochowano go, prawdopodobnie na przykościelnym cmentarzu, dopiero 24 stycznia 1940 roku.

Nieznany żołnierzNie wiemy niestety za wiele o tym żołnierzu. Prawdopodobnie musiał być to Polak. Niemcy zabraliby ciało swego towarzysza, Polacy już nie mogli tego uczynić. Nie wiemy z jakiej mógł być jednostki. Żadne większe oddziały bezpośrednio tędy nie przechodziły. Być może był to jakiś pojedynczy żołnierz lub nieliczna ich grupka. Zapewne ktoś z oddziałów walczących w okolicy w dniu 4 września. Wymaga to jednak analizy historii poszczególnych pułków broniących ziemi chrzanowskiej. Być może wówczas natrafimy na jakiś ślad. 

Prosimy bardzo także o kontakt osoby, które mogłyby wiedzieć coś więcej na ten temat.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

(Piotr Matan)

Udało się nam ustalić personalia żołnierza który zginął w Psarach i jest pochowany na cmentarzu w Płokach. Nazywał się Walenty Szary, żył lat 33. Na nagrobku na płockim cmentarzu jest podana data smierci 5 września 1939 co nie zgadza się ze wpisem do ksiąg parafialnych..

szary