Psary - gmina Trzebinia

Zamek w Pszczynie

pszczynaDługość trasy: 57 km
Czas jazdy: samochód – 1 godzina 15 minut

Jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych magnackich rezydencji w Polsce. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i był kilkakrotnie przebudowywany. Dzisiejszy kształt nadała jej hrabiowska von Hochbergów. Dziś można podziwiać wspaniale odrestaurowane wnętrze mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku. W muzeum można podziwiać oryginalne dekoracje, meble, zegary, lustra dywany, naczynie i wiele innych. W XV-wiecznych podziemiach urządzono zbrojownie. W salach zgromadzono uzbrojenie z okresu od XV do XX wieku.
Z zamkiem pszczyńskim związana jest osoba księżnej Daisy, jednej z najpiękniejszych kobiet epoki przełomu XIX i XX. Nietuzinkowa postać, patronowała wielu instytucjom, zajmowała się filantropią, a w czasie I wojny światowej służyła jako sanitariuszka na różnych frontach konfliktu.
Kolejną atrakcją jest otaczający zamek park. Jego kompozycja pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. 160-hektarowy treren składa się z trzech części – Parku Zamkowaego, Parku Dworskiego i Zwierzyńca. Uroku otoczeniu dodają malownicze alejki, mostki łukowe, stawy, kanał i wysepki.(TP)

Zapraszamy na wirtualny spacer po wnętrzach pszczyńskiego zamku.