Psary - gmina Trzebinia

Szkoła Podstawowa i Przedszkole

logoszkoly


Szkoła Podstawowa w Psarach
im. Władysława Broniewskiego
ul. Szkolna 17, 32-545 Karniowice
telefon  32 613 80 06

www.sppsary.boo.pl


Dyrektor: mgr Barbara Kwiecień

Szkoła i Przedszkole w Psarach- kliknij na film

Tysiąclatka na starej pocztówce z lat 60. XX w.

staraszkolapsary

Dawny budynek szkoły i przedzszkola w Psarach wykorzystywany do początku lat 60. XX w.

Psarskie przedszkolaki przed budynkiem

Przedszkolaki gotują

IMG 8688

9 listopada 2011 r. starsza grupa przedszkolaków zdobywała Certyfikat Małego Kucharza w kategorii kuchni włoskiej. Mali kucharze w fartuszkach, uzbrojeni w plastikowe noże i deseczki, precyzyjnie kroili składniki na sałatkę owocową. Przy okazji poznali tajniki włoskiej kuchni. Na koniec przy pięknie zastawionym stole odbyła się degustacja własnoręcznie przygotowanej potrawy.
Spotkanie z kuchnią włoską zorganizowało Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Przedszkole.
Dziękujemy pani Anecie Pytlik za produkty na sałatkę!

Majowy piknik

IMG 5565

W piękne majowe przedpołudnie mieliśmy przyjemność gościć psarskie przedszkolaki. Dzieci miło spędziły czas wśród zieleni i ze smakiem zjadły pieczone ziemniaki. Udał nam się ten majowy piknik :)
Sponsorem poczęstunku była Pani Aneta Pytlik.

Jak powstawał obraz...

IMG 4849

Film nakrecony przez Dominikę- kliknij tutaj

Wszyscy mamy w domach aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, projektory i kina domowe. Obrazy towarzyszą nam w codziennym życiu, ale rzadko zastanawiamy sie nad tym, jak działają współczesne zdobycze techniki. Żeby zrozumieć mechanizm działania aparatu fotograficznego, trzeba się cofnąć w czasie o prawie czterysta lat, kiedy to jezuita, Athanasius Kircher, wynalazł pierwsze urzadzenie do obrazowania, jeszcze bardzo prymitywną - latarnię czarnoksięską zwaną też magiczną. Póżniej ludzi czekała jeszcze długa droga i wiele prób i błędów, abyśmy wreszcie mogli dokładnie i łatwo odwzorowywać rzeczywistość w postaci fotografii i filmów.
18 lutego przedszkolaki z Psar odbyły właśnie taką podróż w czasie...Na zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Przedszkole, dowiedziały się co to jest dagerotyp, fotoplastikon, obejrzały bajkę odtworzoną przy pomocy diaskopu oraz współczesnego projektora. Szczególną atrakcją była projekcja pierwszego filmu animowanego oraz pierwszej kreskówki Disney'a.Każde dziecko mogło dotknąć taśmy wyciągniętej z kasety VHS oraz magnetofonowej i posłuchać płyty gramofonowej.
Pewne rzeczy są dla nas, dorosłych, oczywiste, przecież kamera VHS czy magnetofon to była nasza młodośc lub dzieciństwo. Ale nasze dzieci już takich urządzeń nie będą używały. Warto czasem opowiedzieć szkrabom o tych wynalazkach, chociaż brzmieć to musi dla nich jak bajka na dobranoc. (PSz)

Spotkanie z przedszkolakami w Domku Cioci

IMG 4021

10 listopada w ,,Domku Cioci" gościliśmy wyjątkowych gości. Nasze psarskie przedszkolaczki wybrały się z wizytą do nas. Pan Jerzy Miernik w stroju góralskim opowiadał naszym miłym gościom o historii Psar, uczył grać na organkach. Tomek Piszczek założył galowy mundur górniczy. Dzieciom najbardziej podobała sie figura górnika w piwnicy, sieczkarnia, której kołem mogły do woli pokręcić, gramofon oraz pan Jerzy, który pokazał psarskim przedszkolaczkom świat sprzed lat. Dziekujemy za wizytę i laurkę, zapraszamy w maju na kiełbaski i słynne ,,pieczone"!