Psary - gmina Trzebinia

Nasze osiągnięcia w 2011 roku

Oto zestawienie naszych działań w 2011 roku:

1. Organizacja zabawy karnawałowej dla dzieci wspólnie z WDK - 15.01.2011

Nasi mali goście miło spędzili czas przy muzyce, grach i zabawach oraz konkursie karaoke.

2. Rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego w Domku Cioci - 25.01.2011.

biblio5

25 stycznia 2011r. w Domku Cioci rozstrzygnięty został konkurs poetycki ,,Najpiekniejszy wiersz o Psarach" zorganizowany przez p. Iwonę Grabowską - kierowniczkę biblioteki w Psarach. W siedzibie Stowarzyszenia Nasze Psary wręczono cenne nagrody przyznane przez jurorów, którym przewodniczył znany poeta Pan Antoni Dobrowolski.

3. Zorganizowanie zajęć dla przedszkolaków ,,Jak powstawał obraz" (18.02.2011)

18 lutego przedszkolaki z Psar odbyły wyjątkową podróż w czasie. Na zajęciach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Przedszkole, dowiedziały się co to jest dagerotyp, fotoplastikon, obejrzały bajkę odtworzoną przy pomocy diaskopu oraz współczesnego projektora. Szczególną atrakcją była projekcja pierwszego filmu animowanego oraz pierwszej kreskówki Disney'a.Każde dziecko mogło dotknąć taśmy wyciągniętej z kasety VHS oraz magnetofonowej i posłuchać płyty gramofonowej.
Pewne rzeczy są dla nas, dorosłych, oczywiste, przecież kamera VHS czy magnetofon to była nasza młodośc lub dzieciństwo. Ale nasze dzieci już takich urządzeń nie będą używały. Warto czasem opowiedzieć szkrabom o tych wynalazkach, chociaż brzmieć to musi dla nich jak bajka na dobranoc.

4. Zorganizowanie wystawy ,,Propaganda w służbie Polski Ludowej" (24.02.2011)

propaganda

24 lutego 2011r. Biblioteka w Psarach wraz ze Stowarzyszeniem Nasze Psary zorganizowała nietypową wystawę multimedialną. Starszym mieszkańcom wsi przypomni ona zapewne trudne czasy, w jakich przyszło im żyć, a które dla dzieci i młodzieży wydają się opowieścią z zamierzchłej przeszłości. Wszystkich serecznie zapraszamy!

Propaganda obok terroru i monopolu administracyjno-politycznego stanowiła główny fundament na którym opierała się władza komunistyczna w Polsce. Praca propagandowa odbywała się na trzech poziomach: edukacyjnym, informacyjnym i kulturowym. W działalność tę zaangażowano ogromną machinę. Były to zarówno władze administracyjne, stowarzyszenia i organizacje, jak również media, szkoły i uczelnie.

5. Konkurs plastyczny ,,Moje ferie" (04.03.2011)

4 marca w Domku Cioci rozstrzygnięty zostal konkurs plastyczny ,,Moje ferie" zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasze Psary i radio internetowe Feel The Music.
Jurorzy (Dorota Szydłowska, Iwona Grabowska, Piotr Matan) przyznali nagrody główne w dwóch kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia.
Nagrody w konkursie ufundowali organizatorzy. Wszystkie dzieci otrzymały również materiały promocyjne Urzędu Miasta i GminyTrzebinia.

6. Dzień Kobiet - 08.03.2011.

8 marca w Domu Kultury w Psarach odbyła się impreza z okazji Dnia Kobiet. Rozpoczęli ją uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 w Trzebini przedstawieniem ,,Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt", w którym poszukiwali kobiety idealnej. Potem Panie wysłuchały dowcipnych fraszek Sztaudyngera, poznały też znaczenia swoich imion. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce, konkursach i karaoke. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

7. Pierwsza ulotka o Psarach - marzec 2011.

Pierwsza ulotka o Psarach zaprojektowana przez nasze Stowarzyszenie została wydana w nakładzie 2500 egzemplarzy dzięki wsparciu burmistrza Trzebini- Pana Stanisława Szczurka. Znajduje się w Psarkim Punkcie Informacji Turystycznej, pojawi się też w innych punktach informacyjnych naszego powiatu.

8. Udział w targach Agrotravel 2011 (17.04.2011)

W niedzielę 17 kwietnia kilkoro członków Stowarzyszenia Nasze Psary wybrało się do Kielc na międzynarodowe targi turystyki wiejskiej Agrotravel 2011. W wielkiej hali targowej prawie setka wystawców zaprezentowała bogatą ofertę wypoczynku na terenach wiejskich. Wśród wystawców były lokalne grupy działania, stowarzyszenia, organizacje turystyczne, samorządy, producenci specjałów lokalnych, koła gospodyń wiejskich oraz przedstawiciele samorządów. Wyjazd był doskonałą okazją do rozmów i wymiany doświadczeń, a także źródłem inspiracji dla osób zawiązanych w naszym stowarzyszeniu z szeroko pojętą turystyką wiejską.

10. Zorganizowanie szkolenia na temat agroturystyki i turystyki wiejskiej - 28.04.2011.

Spotkanie prowadziła Pani Grażyna Poloczek z Małopolskiej Agencji Doradztwa Rolniczego. Agroturystyką zainteresowani byli sołtysi okolicznych wsi, więc mamy nadzieję, że agroturystyka zagości wreszcie w naszej gminie.

11. Finał konkursu fotograficznego "Wiosna w obiektywie" (5.05.2011)

5 maja 2011r. rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny "Wiosna w obiektywie". Jury, reprezentowane przez: Macieja Majewskiego, Karinę Łozowską i Dorotę Szydłowską, brało pod uwagę walory artystyczne fotografii, ciekawe pomysły i ujęcie tematu. Uczestnicy konkursu nadesłali kilkadziesiąt pięknych, wiosennych zdjęć.

12. Piknik z przedszkolakami - 26.05.2011

W piękne majowe przedpołudnie mieliśmy przyjemność gościć psarskie przedszkolaki. Dzieci miło spędziły czas wśród zieleni i ze smakiem zjadły pieczone ziemniaki. Udał nam się ten majowy piknik :)
Sponsorem poczęstunku była Pani Aneta Pytlik.

13. Małopolski Festiwal Smaku - 05.06.2011

Małopolski Festiwal Smaku ma na celu popularyzację potraw naszego regionu. Ta szeroko znana w Małopolsce impreza została zorganizowana po raz siódmy. Półfinały odbywają się w ośmiu miastach Małopolski, a finał będzie miał miejsce we wrześniu w Krakowie. Stowarzyszenie Nasze Psary wzięło udział w półfinale oświęcimskim 5 czerwca, gdzie zaprezentowało kapustę z grochem. Potrawę, w której kapustę zakwasza się białym barszczem, przygotowała pani Stasia Szczygieł według starej receptury rodzinnej. Poza licznymi gośćmi naszą kapustę degustowali znani szefowie kuchni, jak i gwiazdy gotujące w serialach. Wydaliśmy ponad dwieście darmowych porcji, potrawa została przygotowana z naszych środków. Dziękujemy pani Celinie Dębskiej za pieczywo. Psarski przysmak zaintrygował uczestników festiwalu, co sprawiło nam ogromną satysfakcję. Dużym powodzeniem cieszył się również nasz punkt informacji turystycznej, rozdaliśmy około trzysta ulotek i map naszej gminy, a przede wszystkim Psar. Impreza była bardzo udana, na pewno pojedziemy tam za rok.

14. Opracowanie projektu zagospodarowania Łąkawca - czerwiec 2011

15. Udział w XI Pikniku Rodzinnym (18.06.2011)

XI Piknik Rodzinny- kliknij tutaj

16. Powitanie lata na Rudach - 21.06.2011

17. Prezentacja Stowarzyszenia Nasze Psary na Dniach Trzebini - 25.06.2011

18. Organizacja pikniku wakacyjnego w Łąkawcu  - 9.07.2011

9 lipca 2011r. Stowarzyszenie Nasze Psary zorganizowało wakacyjną imprezę w Łąkawcu. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Mogły pojeździć na kucyku, postrzelać z łuku lub wiatrówki do tarczy, usiąść za kierownicą wozu strażackiego. Maluchom bardzo podobały się przejażdżki czerwonym samochodem, rysowanie kredą po asfalcie i wielkie malowanie na płótnie. Były też kiełbaski z grilla i dużo fajnej muzyki, którą zapewnili nam: DJ Dodo i Liroy. Wielką frajdę sprawili wszystkim strażacy uruchamiając armatkę wodną, chłodny prysznic był bardzo wskazany w to upalne popołudnie :)

19. Audycja o Psarach i psarskim piwie wyemitowana na antenie Radia Kraków 26.07.2011.

Fragment audycji

20. Udział w Pikniku Seniora w Trzebini - 20.08.2011

21. Organizacja II Święta Ziemniaka w Psarach - 27.08.2011

Galeria zdjęć- kliknij

22. Udział w gminnych dożynkach - Karniowice 28.08.2011

23. Udział w konkursie na tradycyjne pieczone (wyróżnienie) - Płaza 4.09.2011

24. Zorganizowanie wraz z biblioteką w Psarach wystawy ,,Autografy słynnych ludzi" - 15.09.2011.

autografy

25. W ramach akcji Sprzątanie Świata 2011 zebraliśmy śmieci w Łąkawcu 22.09.2011

26. Przedszkolaki gotują potrawy kuchni włoskiej (09.11.2011)

9 listopada 2011 r. starsza grupa przedszkolaków zdobywała Certyfikat Małego Kucharza w kategorii kuchni włoskiej. Mali kucharze w fartuszkach, uzbrojeni w plastikowe noże i deseczki, precyzyjnie kroili składniki na sałatkę owocową. Przy okazji poznali tajniki włoskiej kuchni. Na koniec przy pięknie zastawionym stole odbyła się degustacja własnoręcznie przygotowanej potrawy.
Spotkanie z kuchnią włoską zorganizowało Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Przedszkole.

27. Udekorowanie Psar flagami narodowymi na Święto Niepodległości 11 listopada.

28. Zorganizowanie ,,Wędrówki z dinozaurami" (22.11.2011)

konkurs2

29.Zmiana designu strony Psar we współparcy z firmą WEBPERFECTION

30.Andrzejki w Domku Cioci 30.11.2011

31.Współorganizacja akcji ,,Dar Światecznej Pomocy"- zbieranie darów dla potrzebujacych 19.12.2011

32. Nawiązanie wspólpracy z Cyfrowym Archiwum Tradycji lokalnej w Trzebini.