Psary - gmina Trzebinia

Rezerwat Ostra Góra

ostragoraTo wyjątkowe miejsce ustanowiono rezerwatem w 1959 roku w celu ochrony unikalnej formacji buczyny karpackiej porastającej szczyt wzgórza pomiędzy Myślachowicami i Psarami. Rezerwat obejmuje powierzchnię łącznie 7.22 ha. Najstarsze porastające je buki mają grubo ponad 200 lat. Na terenie naszego rezerwatu występuje piętnaście gatunków roślin chronionych. Ze zwierząt nietrudno zaobserwować dziki, jelenie, sarny, zające, lisy, kuropatwy, bażanty różne gatunki jaszczurek, węże i ponad trzydzieści gatunków ptaków. Miejsce to posiada również swoją tajemniczą historię. Na terenie rezerwatu znajdują sie bardzo tajemnicze ruiny. Noszą one zwyczajową nazwę "Owczarnia" i nie zostały nigdy przebadane archeologicznie.

Wycieczka na ,,Ostrą Górę" - kliknij tutaj

Wycieczka na ,,Ostrą Górę" część II - kliknij tutaj

Wycieczka na południe od ,,Ostrej Góry" - kliknij tutaj

Rezerwat Ostra Góra- kliknij na film

Inne artykuły z naszej strony o tym urokliwym miejscu:

Lądowisko Harcerskiego Oddziału Szybowcowego Ostra Góra 1938- kliknij na artykuł

Tajemnica Ostrej Góry wyjaśniona- kliknij na artykuł

Inne ruiny na terenie rezerwatu- kliknij na artykuł

Wiosenny spacer po rezerwacie- kliknij na artykuł

Buki w rezerwacie Ostra Góra na zdjęciach Macieja Banasika

 

Największy buk w Polsce

DSCN6031Jak przypuszcza Piotr Grzegorzek z Muzeum w Chrzanowie jeden z buków znajdujących się na terenie rezerwatu Ostra Góra w Psarach może być największym i najstarszym drzewem tego gatunku rosnącym w Polsce. Buk z rezerwatu Ostra Góra liczy sobie w obwodzie (mierzonym na wysokości 130 cm) grubo ponad sześć metrów, podczas gdy norma dla tego gatunku tak aby stać się on mógł pomnikiem przyrody liczy.. trzy metry. By bo objąć potrzeba około 13 dzieci. Buk rekordzista liczy sobie ponad 20 metrów wysokości, jego wiek oblicza się na blisko 300 lat co jak na ten gatunek jest wiekiem wielce sędziwym.

Mimo wszystko drzewo jak na swój wiek wydaje się być w dobrej formie – wciąż wypuszcza nowe pędy. Wiek i długotrwałe wystawienie na wiatry oraz warunki atmosferyczne bez osłony innych drzew (bardzo długi czas Ostra Góra to były pojedyncze drzewa a nie las jak teraz) powoduje na nim liczne zgrubienia – drzewo w swej wyższej części ma kilka dziupli co ułatwia gniazdowanie licznym chronionym zwierzętom takim jak sowy czy nietoperze. Ile buk rekordzista będzie cieszyć nasze oczy nie wiadomo- wiemy natomiast ile w rezerwacie będzie się rozkładał aż zniknie. Potrwa to .. kilkadziesiąt lat. Na razie możemy być dumni z tego że na naszym terenie mamy takiego rekordzistę. Buk posiada również swoje tajemnice o czym przekonały się naocznie dzieci które w zeszłą niedzielę wybrały się tam na wycieczkę z nauczycielem panem Maciejem Pulnarem. (TP)