Psary - gmina Trzebinia

Psarska rafa koralowa

001Trias (248-208 milionów lat temu) był pierwszym okresem ery mezozoicznej, często nazywanej erą dinozaurów. W tym czasie wszystkie znane nam kontynenty tworzyły jeden ląd zwany Pangeą (Wszechziemią), której północna część nosiła miano Laurazji, a południowa Gondwany.Panował tam klimat ciepły, łagodny lub gorący. Na biegunach nie było, tak  jak teraz, pokrywy lodowej, natomiast całe wnętrze kontynentu pokrywały piaszczyste pustynie. Nie było jeszcze traw ani kwiatów, w triasowych lasach rosły róznorodne iglaki. Na lądzie dominowały dinozaury dostosowane do warunków suchego klimatu.

Czytaj więcej: Psarska rafa koralowa

Zwierzęta psarskiej rafy - Amonity

 IMG 6448Amonity, których nazwa pochodzi od kształtu muszli przypominajacej egipskiego boga Amona, są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych skamieniałości. Już w starożytności zadziwiały swym kształtem. Pliniusz Starszy ( 24-79 n.e.) wspominał o tych magicznych kamieniach z Egiptu. W średniowiecznej Europie podania ludowe wielu narodów wspominają o ,,zaklętych w kamień wężach". Naukowe badania amonitów datują się od czasów renesansu. Skamieniałe amonity stały się ozdobą wielu gabinetów osobliwości. Angielski uczony Robert Hooke (1635- 1703) pierwszy wyraził przypuszczenie, że amonity są skamieniałymi szczątkami zwierząt przypominajacymi nieco współcześnie żyjące łodziki. Muszle amonitów zbudowane były z argonitu. Podzielone były na komorę mieszkalną i fragmokokon. Tak naprawdę niewiele wiemy o tym, jak wyglądały tkanki miękkie tych zwierząt. Materiał kopalny nie pozwala na ich szczegółowe odtworzenie.

Czytaj więcej: Zwierzęta psarskiej rafy - Amonity

Zwierzęta psarskiej rafy - Małże

IMG 5523Kąpiąc się w bolęcińskim gliniaku, bądź spacerując brzegiem bałtyckiej plaży natknąć się można na skorupki małżów - tak chętnie zabierane przez dzieci na pamiątkę. W Psarach mamy też takie - tylko trochę starsze i większe :) Bałtyckie i bolęcińskie małże są niewielkie z racji małego zasolenia wód, w których żyją. U ich krewniaków żyjących w bardziej słonej wodzie daje się dostrzec niesłychane wręcz zróznicowanie kształtów i trybu ich życia. Małże od wczesnego kambru występują w wodach słonych, słodkich i na lądach. Znamy ich obecnie ponad 15 000 rodzajów.

Czytaj więcej: Zwierzęta psarskiej rafy - Małże

Zwierzęta psarskiej rafy - Gąbki

IMG 6444Gąbki spędzają swe życie nieruchomo, przytwierdzone do morskiego lub słodkowodnego podłoża. Tworzą, często wielobarwne kolonie o fantazyjnych kształtach drzewek, rurek, maczug czy nieregularnych bochenków. Nic w tym dziwnego, że od starożytności po siedemnasty wiek uważano je za rośliny. Dopiero potem odkryto ich zwierzęcą naturę i zaliczono je jako osobny typ bezkręgowców. Nie posiadają wyspecjalizowanych organów czy tkanek. Ich ciała zbudowane są z dwóch warstw komórek rozdzielonych galaretowatą substancją.

Czytaj więcej: Zwierzęta psarskiej rafy - Gąbki

Zwierzęta psarskiej rafy - Ryby

IMG 8393Stosunkowo rzadkimi i cennymi znaleziskami na psarskiej rafie koralowej są skamieliny ryb. Rozróżniamy ich trzy typy : zęby , skamieniałe okazy i odciski. Ryby zaliczamy do strunowców co oznacza, że te zwierzęta przynajmniej w swym rozwoju zarodkowym posiadają strunę grzbietową. Jest to wydłużony, elastyczny narząd stanowiący oś ich ciała. Ryby dzielimy na osiadłe, wolnożyjące, morskie, słodkowodne bądź lądowe. Znamy ich ponad 10 000 rodzajów, w tym wiele kopalnych. Ryby wykształciły się w kambrze i dają sobie świetnie radę do dzisiejszych czasów.

Czytaj więcej: Zwierzęta psarskiej rafy - Ryby