Psary - gmina Trzebinia

Psarskie atrakcje kulinarne

przetworyPsary leżą pomiędzy Śląskiem a Małopolską. Jest więc rzeczą naturalną, że właśnie tu krzyżowały się tradycje kulinarne obu tych regionów. Bardzo ciekawe są również tzw. regionalizmy nie występujące poza obszarem chrzanowsko-trzebińskim. Obecnie grupa pasjonatów stara się zgłębić i propagować regionalne tradycje gastronomiczne. Możecie u nas zakosztować, między innymi, słynnych pieczonych ziemniaków, udźca wieprzowego, bądż baraniego zapiekanego pięknie w ziołach, ryb z przydomowego stawu przyrządzanych na przeróżne sposoby, całej gamy miejscowych pikli i przetworów, których możecie u nas zakosztować. Psarscy pszczelarze są zaś jednym z najprężniej działających kół w regionie.

Czytaj więcej...

Wino z psarskiej aronii

Wino to napój uzyskiwany poprzez fermentację soku z winogron. W Polsce ostatnio staje się coraz popularniejszy. Nasz kraj ma pewne, niewielkie tradycje w dziedzinie winiarstwa. Za czasów Bolesława Chrobrego uprawą winorośli zajmowali się zakonnicy. Spore winnice znajdowały się w okolicach Tarnowa, Krakowa, Gniezna i Poznania. Największą popularność trunek zyskał w czasach Monarchii Jagiellonów. Był on nawet w niewielkich ilościach eksportowany za granicę. Niestety w skutek zmian klimatycznych, zniszczeń wojennych i konkurencji z Europy polskie winnice niemal zupełnie przestały istnieć. Dziś na nowo się odradzają. Coraz więcej powstaje ich w okolicach Zielonej Góry, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Najbliższa nam większa winnica powstała przy klasztorze oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach. Czym innym są natomiast wina owocowe.

Czytaj więcej...

Piwo domowe

IMG 8819W obecnych czasach daje się zauważyć powrót do tradycyjnych sposobów wytwarzania żywności. Dotyczy to również takiego wdzięcznego tematu jak produkcja domowego piwa czy cydru. Ostatnio prawdziwy renesans przeżywają tzw. browary domowe i niewielkie browary, w których można skosztować piw różniących się smakiem i wyglądem od tego co znamy ze sklepów. Oblicza się, że w samej Polsce piwo na swój prywatny użytek produkuje już kilka tysięcy piwowarów domowych. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, lecz dość pracochłonne hobby.

Czytaj więcej...

Miód gryczany

miod gryczany 009Miód gryczany pszczoły uzyskują z gryki pospolitej, niezwykłej rośliny, która występuje od Azji do Wschodniej Europy. Poza nasionami, z których produkuje się kaszę gryczaną, gryka ma swój niepowtarzalny sekret. Najzdrowszy na świecie miód gryczany jest bardzo charakterystyczny i niepodrabialny. Dlaczego? Kolor prawdziwego miodu gryczanego jest ciemny z dodatkiem brązu, cechuje go też intensywny ostry zapach gryki, dlatego nie jest bardzo lubiany przez dzieci (chociaż nasze dzieci go uwielbiają). Można powiedziec, że to najbardziej "pikantna" odmiana miodu. A prawda jest taka - im ciemniejszy naturalny miód, tym wiecej zawiera składników działajacych prozdrowotnie na organizm człowieka. 

Czytaj więcej...

Tradycyjne "pieczone"

"Pieczone"  to potrawa z ziemniaków  o bardzo starej genezie popularna na Ziemi Chrzanowskiej i Jurze w okolicach Zagłębia Ślasko- Dąbrowskiego. Tradycja przekazuje, że tę potrawę przynieśli na nasze ziemie Tatarzy, którzy przemieszczali się w XIII wieku konno na dalekie dystanse i z tego powodu zmuszeni byli przygotowywać posiłki proste, pożywne i nie wymagające dużego zachodu z przygotowaniem.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Psarskie korytko
  2. Miód rzepakowy