Psary - gmina Trzebinia

Figurka św. Floriana

Figurka św. FlorianaFigura św. Floriana to jedno z dzieł sztuki ludowej, których jeszcze na początku XX wieku można było spotkać wiele w okolicznych kościołach i kapliczkach. Z czasem ustąpiły one miejsca nowszym wyrobom i do dziś zachowało się ich niewiele. Figurka z Psar powstała w 1860 roku i pierwotnie przechowywana była we wnęce na fasadzie tutejszej kapliczki. 

Przedstawia ona typową dla św. Floriana symbolikę. Święty jest żołnierzem rzymskim, z proporcem w jednej ręce i kubłem wody gaszącym pożar w drugiej. Owe symbole nawiązują do historii świętego jako żołnierza rzymskiego i legendy, w której to ocalił przed ogniem wioskę jednym wiadrem wody. Święty jest znany przede wszystkim jako patron strażaków. Patronuje jednak również hutnikom, kominiarzom, garncarzom i piekarzom. Jego święto obchodzimy 4 maja.

W ostatnim czasie dzięki staraniom proboszcza psarskiej parafii Janusza Rączki i pomocy finansowej funduszu sołeckiego oraz naszych strażaków odnowiono figurę świętego. W czasie prac renowacyjnych dokonywanych w Bielsku-Białej przywrócono pierwotne malowanie figurki, które odkryto pod wierzchnią warstwą farby.

Tagi: Psary, Trzebinia, Domek Cioci, Stowarzyszenie Nasze Psary, Tomasz Piszczek