Psary - gmina Trzebinia

Przepis na chrust od przyjaciół z ,,zaginionej wioski".

chrustOstatki to ostatni tydzień kończącego się karnawału, które trwają od tłustego czwartku do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Jest to czas, kiedy urządza się huczne zabawy, organizuje imprezy, spotyka się ze znajomymi. W tym czasie zwyczajowo piecze się chrust, czyli faworki. Zachęcamy do wypróbowania  sprawdzonego przepisu od naszych przyjaciół z ,,zaginionej wioski" czyli Dulowej.

Czytaj więcej...

„Wigilijny” barszcz czerwony z uszkami

barszczArtykuł z naszej partnerskiej strony www.dulowa.pl

Zgodnie z informacją zamieszczoną na Wikipedii barszcz to popularna zupa w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, przyrządzana na zakwasie z żyta, kapusty kiszonej, buraków ćwikłowych lub szczawiu. Barszcz wigilijny nieco różni się od tego przyrządzanego w innych miesiącach. To barszcz postny przygotowany bez składników mięsnych. Tradycyjny barszcz postny przygotowywany jest z wywaru z włoszczyzny i buraków połączony z wywarem z suszonych grzybów i kwasu buraczanego. Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na przepyszny barszcz z uszkami.

Czytaj więcej...

Pierogi ,,Po Naszymu”

po1Koło Gospodyń Wiejskich z Psar przygotowało przed laty do niewielkiej broszurki o tytule ,,Książka Kulinarna Powiatu Chrzanowskiego” ciekawy przepis na pierogi. Broszurka nie jest już wydawana – dość ciężko ja dostać tak więc gwoli przypomnienia przedstawiamy tu recepturę na ,,pierogi po naszymu”. Przypominamy, że dużo fajnych przepisów znajdziecie na naszej stronie w zakładce ,,nasze przepisy”.

Czytaj więcej...

Psarskie Korytko Grillowe

015Psarskie Korytko to nasza psarska kulinarna propozycja na długi majowy weekend dla tych, którzy chcieliby spróbować tradycyjnych grillowanych przysmaków i mają trochę czasu i ochoty na ich przygotowanie. Potrawa została opisana w dzisiejszym 26.04.2017 numerze tygodnika Przełom. Jego przygotowanie jest dobrą zabawą znakomicie integrującą całą rodzinę i zachwycającą odwiedzających nas w tym czasie gości. Korytko na zdjęciach jest przeznaczone dla dwóch osób ( równie dobrze pojedzone będą cztery..) i składa się z dwóch szaszłyków drobiowych, dwóch porcji grillowanego karczku marynowanego w świeżych ziołach, dwóch miejscowych kaszanek, dwóch kawałków kiełbasy śląskiej, dwóch pieczonych ziemniaków w foli w towarzystwie sosu śmietanowo czosnkowego podawanych na kapuście zasmażanej, frytek robionych ze świeżych ziemniaków, swojskiej ćwikły z chrzanem, domowych ogórków marynowanych i sałatki ze świeżych sezonowych warzyw. Całe korytko jest pięknie udekorowane ziołami z naszego ogrodu. Na zdjęciach znajdziecie propozycje podania, ale to jak to zrobicie zależy tylko od waszej inwencji. Również dodatki zależą od tego co lubicie i macie w swojej spiżarni. Psarskie korytko najlepiej smakuje u nas w domu podawane z psarskim cydrem jabłkowym, który robimy tu już od ponad 10 lat.

Czytaj więcej...

Lasagne wegetariańska

laz1Przedstawiamy sprawdzony domowy przepis na lasagne wegetariańską w sam raz na wiosenny obiad. Jeżeli przygotujemy ja od A do Z sami (ciasto robimy sami) to koszt 1 porcji nie powinien przekroczyć 3 złotych. Głównym składnikiem naszej latanii jest szpinak co może przekonać w tej formie do niego naszych małych niejadków..

Czytaj więcej...