Psary - gmina Trzebinia

Kolejne piękne astrofoto autorstwa Lucjana

nebulaLucjan Niewiedział pochwalił się kolejnym pięknym zdjęciem nocnego nieba nad Psarami.Tym razem to mgławica NGC 7635 i gromada otwarta gwiazd Messier 51. ,,To efekt kolejnej bezchmurnej nocki. Tym razem NGC 7635 (Bubble Nebula) w towarzystwie otwartej gromady gwiazd Messier 51. Około 90 min w klatkach po 60s. Ogniskowa 300mm". Nawet jeżeli gołym okiem nie uda nam się ich wypatrzyć to na niebie czeka na nas na przykład czerwony Mars- teraz w opozycji bardzo blisko Ziemi. Zatem- głowa do góry!

Piękne zdjęcia Drogi Mlecznej autorstwa Lucjana Niewiedziała

lucjanTa piękna fotografia przedstawia Drogę Mleczną czyli naszą galaktykę widzianą w pogodną noc nad Psarami. Pięknie zdjęcie kosmosu wykonał pan Lucjan Niewiedział. Lipcowa Droga Mleczna nad Psarami. W sumie około 10 min. ekspozycji (75x8s, ISO1250, E-PL7+14mm f/2.5@4) — w: Psary, Poland. Jest na co popatrzeć!

Tranzyt Merkurego- 9.5.2016 w Psarach

1Pomimo niesprzyjającego początku pięknie udały się wspólne obserwacje tranzytu Merkurego na obwodnicy Psar. W sumie kilkadziesiąt osób przez kilka godzin odwiedziło zakątek, gdzie Lucjan Niewiedział i Tomasz Piszczek rozstawili swoje teleskopy. Jak zwykle dopisali goście z Chrzanowa- pasjonaci astronomii: Grzegorz, Adam i Justyna, którym serdecznie dziękujemy za przybycie z największym teleskopem, przez który bardzo fajnie widać było najmniejszą i najbliższą Słońcu planetę Układu Słonecznego. Merkury powoli przemieszczał się na tle jego tarczy. Było ciekawie i wesoło także z tego powodu, że część gości przybyła na obserwację w towarzystwie groźnych, gumowych gadówJ Następny tranzyt Merkurego odbędzie się w listopadzie 2019 roku, a majowy taki jak dziś, z szansą na słoneczna pogodę, w 2049 roku. Kto więc nie obejrzał z nami tranzytu- fascynującego spektaklu przyrody niech żałuje. My zapraszamy do wspólnego oglądania ciekawych astronomicznych wydarzeń w przyszłości.

Czytaj więcej...

Triplet Lwa (i nie tylko) na zdjęciach Lucjana Niewiedziała

lucjan11Owoc wczorajszej pogodnej nocy (16 marzec 2016)... Grupa galaktyk Messier 66 zwana również Tripletem Lwa w której skład wchodzą M65, M66 oraz NGC3628. Znajdują się one w konstelacji Lwa w odległości 35 mln lat świetlnych od ziemi. 50x300s Luminacji, ST-2000XM, TS APO 80/480, AZ-EQ5. Jak widać na tej i innych fotografiach Lucjana które można ogladać w zakładce ,,Lucjan Niewiedział Astrofoto i.." Psary są bardzo blisko gwiazd!

Czytaj więcej...

Mgławica M 42 na zdjęciu Lucjana

m42Wielka Mgławica w Orionie czyli M42. Najbliższa nam "gwiezdna porodówka" gdzie ciągle zachodzą procesy gwiazdotwórcze. Oddalona od ziemi o około 1350 lat świetlnych. Łączny czas ekspozycji 4h 15min. TS APO 80/480, SBIG ST-2000XCM, AZ-EQ5 Mgławica M 42 w Wikipedii poniżej.

Czytaj więcej...