Psary - gmina Trzebinia

Kurhan w Karniowicach

1Długość trasy: 3km

Czas jazdy: samochód 5 minut, rower 15 minut.

Kurhan w Karniowicach jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Nowoczesny ośrodek, wybudowany z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Fijałka, jst budowla w kształcie kopuły liczacej 16 metrów wysokości i 26 metrów średnicy o kostrukcji żelbetonowej przykrytej ziemią na której rośnie trawa. Na szczycie kurhanu stoi metalowy krzyż rurowy który spełnia w nim funkcje wentylacyjne. Wewnątrz kurhanu znajduje się kaplica o powierzchni 200 metrów kwadratowych, a na dwóch poziomach przygotowano miejsca wiecznego spoczynku dla około 2500 zmarłych. Szczyt kopuły kurhanu zdobi okno witrażowe o kształcie gwiazdy.

Przedsiewziecie łączy w sobie elementy starożytne z nowoczesnymi i stanowi skrzyżowanie katakumb, krypt królewskich i średniowiecznego kurhanu z nowoczesną metodą balsamacji zwłok i systemem komputerowym obsługującym całość. W specjalnych wnękach na ścianie kaplicy pogrzebowej miały być składane najpierw trumny z zabalsamowanymi ciałami, a póżniej urny z prochami. Przez zastosowanie tzw. tanatopraksji ( techniki mineralizacji ciał zmarłych ) zapobiega sie ich rozkładowi. Po okresie około 4 lat ciała rozsypują sie w proch, po czym są umieszczane w niewielkich urnach. dzięki idei takiego pochówku prochy ciał całej rodziny mogą być zgromadzone w jednym grobowcu i mogą tam pozostać nawet 500 lat.

,,Zawsze myśląć o rodzinie, która cierpi po smierci kogoś bliskiego uważałem, że jest to ponad jej siły i psychiczne i finansowe. By godnie kogoś pochować trzeba zapłacić ogromną sumę pieniędzy- co dla typowej polskiej rodziny jest dużym wydatkiem. Natomiast w kurhanie koszty pogrzebu będą zawsze równe tak dla bogatych jak i biednych. Tutaj każda rodzina będzie miała wspólny grobowiec. Do końca świata. Świadomość wspólnoty zostanie więc zachowana". Ks. Stanisław Fijałek

Przy powstawaniu kurhanu wiele społecznej pracy wnieśli zarówno projektanci i niżynierowie, jak również prace fizyczne wykonali w czynie społecznym mieszkańcy Karniowic. Obecnie kurhan znajduje sie pod opieką przyjaciół zarłego księdza i podjęło ono zobowiążanie udostepniania wnętrza kurhanu i sali balsamizacyjnej w każdą niedzielę i święta. Od kwietnia do września można go zwiedzać w godzinach 15.00 - 18.00, zaś od października do marca w godzinach 13.00- 15.00. (TP)