Psary - gmina Trzebinia

Jak zacząć?

Jak śpiewano w piosence „najtrudniejszy pierwszy krok”. Jak już zdecydujemy się na poszukiwania przodków i tworzenie drzew genealogicznych musimy wiedzieć, że nie od razu zobaczymy efekty. Badania takie to bardzo czasochłonna i monotonna praca, ale efekt końcowy będzie na pewno wielce satysfakcjonujący. Na rynku wydawniczym znajduje się wiele poradników dotyczących genealogii. Oczywiście można się nimi posiłkować, ułatwią nam niejednokrotnie zadanie. W Internecie można też spotkać kilka stron dotyczących genealogii, warto się na nich zarejestrować i poczytać tamtejsze poradniki. Działają tam zazwyczaj fora, gdzie także można wiele się dowiedzieć i poprosić o pomoc doświadczonych poszukiwaczy. Trzeba przy tym zaznaczyć, że są oni bardzo życzliwi, wyrozumiali i uczynni.


Nie będę w tym dziale powtarzał wszystkiego co napisano w podręcznikach i poradnikach, skupić się chcę przede wszystkim na własnych doświadczeniach i naszej lokalnej specyfice badań genealogicznych.
Zacznijcie zatem od zapytania członków rodziny o własnych przodków. Na początku będzie ich niewielu. W pierwszej kolejności zajmijcie się żyjącymi. Zapewne będą to  rodzice, dziadkowie, może w niektórych przypadkach pradziadkowie. Porozmawiajcie z nimi. Są oni nieocenioną skarbnicą wiedzy, wielokrotnie też będziemy do nich powracać z zapytaniami. Dowiedzcie się o nich jak najwięcej. Gdzie się urodzili, gdzie mieszkali, uczyli się i pracowali.  Załóżcie każdemu teczkę lub katalog na komputerze, gdzie będziecie gromadzić informację na ich temat. Dopiero kiedy będziemy wiedzieć wszystko o żyjących, zajmiemy się zmarłymi. (PM)

Linki do stron o tematyce genealogicznej:
http://www.genealodzy.pl/
http://www.genealogiapolska.pl/
http://www.ornatowski.com/
http://www.genpol.com/

Tagi: Psary, Trzebinia, Domek Cioci, Stowarzyszenie Nasze Psary, Tomasz Piszczek