Psary - gmina Trzebinia

20 marca- początek wiosny

wiosnaChoć za oknami jeszcze zimowa aura to 20 marca 2018 o godzinie 16.16 zawita do nas astronomiczna wiosna! Kalendarzowa rozpocznie się dzień później 21 marca. Tego dnia po raz pierwszy w tym roku długość dnia będzie dłuższa od długości nocy. Długość dnia w marcu znacznie się wydłuży. O ile na poczatku miesiąca Słońce wschodziło o 6.23 zachodząc o 17.15, to w ostatnim dniu miesiąca będzie to już wschód o 6.14 zaś zachód o 19.08. Również wysokość Słońca ponad horyzontem wzrasta z 30.2 stopnia do 41.9 stopnia. 25 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W tym dniu przestawimy nasze zegarki z godziny 2 na 3 w nocy.

Dzień Kobiet 2018 w WDK Psary

 

110 marca w Wiejskim Domu Kultury wesoło świętowaliśmy Dzień Kobiet. O atrakcje dla naszych pań, panienek i małych dziewczynek zadbali organizatorzy spotkania: Stowarzyszenie Nasze Psary i WDK w Psarach. Występy wokalne i muzyczne dostarczyły wielu wrażeń i wzruszeń, szczególnie recital pani Eweliny Trębacz. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja pani Janiny Starzyckiej kosmetyków "TianDe" wraz z zabiegami na dłonie. Wszystkie panie mogły wziąć udział w wesołych konkursach z nagrodami. Do kawy i herbaty nie zabrakło pysznych ciast przygotowanych przez panią Stanisławę Szczygieł z Klubu Seniorów. Na zakończenie imprezy odbyła się loteria, w której wszystkie panie wylosowały upominki ufundowane przez pana Tomasza Piszczka. Niewątpliwie na miłą atmosferę spotkania wpłynęły piękne dekoracje. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z imprezy.

Uwaga uczestniczki Dnia Kobiet w naszym Domu Kultury ! W najbliższy poniedziałek, tj. 19.03 o godz. 17.00 zapraszamy do nas wszystkie panie, które wylosowały kupon upominkowy na WIECZÓR MASECZKOWY :) Prosimy zabrać ze sobą stojące lusterka!

Czytaj więcej: Dzień Kobiet 2018 w WDK Psary

Żołnierze Wyklęci Ziemi Olkuskiej- inscenizacja historyczna 3.3.2018 r.

01Żołnierze wyklęci ziemi olkuskiej- to tytuł inscenizacji grup rekonstrukcyjnych które z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Olkuszu. Impreza którą poprowadził pan Konrad Kulig odbyła się w piątek 3 marca w Rabsztynie nieopodal Olkusza przy zabytkowej chacie Kocjana.  To była zywa lekcja historii która działa się na naszych terenach wkrótce po zakończeniu wojny.. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się inscenizacja historyczna przybliżająca historię poakowskiego podziemia niepodległościowego na ziemi olkuskiej. Mimo bardzo zimowej aury dopisała publiczność i grupy rekonstrukcyjne. My zapraszamy na fotorelację z imprezy.

Czytaj więcej: Żołnierze Wyklęci Ziemi Olkuskiej- inscenizacja historyczna 3.3.2018 r.

1 marca- Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

wykleci1Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej, na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce. Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące żołnierzy..

Czytaj więcej: 1 marca- Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

,,Polska w liczbach"- wieś Psary


robert wallZapraszamy serdecznie do zapoznania się z ciekawymi informacjami na temat naszej miejscowości które znajdują się na stronie www.polskawliczbach.pl Można się z niej dowiedzieć min. ile domów wybudowano u nas w ostatnim czasie, jaki jest odsetek mężczyzn i kobiet w naszej miejscowości, ile mamy osób w wieku produkcyjnym, o ile mamy więcej pokoi na osobę niż przeciętny mieszkaniec naszego kraju oraz wielu innych ciekawych informacji które pochodzą z danych min. Głównego Urzędu Statystycznego czy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Dla mieszkańców interesujących się sprawami naszej wsi i chcącymi porównać ją z krajową średnią rzecz niezbędna i bardzo ciekawa.

Czytaj więcej: ,,Polska w liczbach"- wieś Psary