Psary - gmina Trzebinia

Sprawdź jakość powietrza mierzoną w Psarach!

powietrzeNa ulicy świętego Floriana w Psarach pojawił się sensor firmy Airly mający na celu pomiar zanieczyszczenia powietrza w naszej miejscowości. Jest to jeden z sensorów zamontowanych na terenie Powiatu Chrzanowskiego aby całościowo monitorować jego jakość na terenie powiatu. Sensor pokazuje zanieczyszczenie powietrza w czasie rzeczywistym. Emitowany przez sensory Airly kolor odwzorowuje stan powietrza: od najlepszego – zielony, po wielokrotne przekroczenie normy zagrażające zdrowiu – czerwony. Urządzenia mierzą temperaturę, wilgotność, ciśnienie, pyły zawieszone: PM 2,5, PM 10. Na wspomnianej platformie można zapoznać się ze szczegółową prognozą jakości powietrza na najbliższe 24 godziny i zaplanować swój dzień wybierając np. najlepszą porę na spacer z dzieckiem lub inną aktywność. Dzisiejsze dane z Psar (29 grudnia 2017 godzina 15.00) są zatrważające- normy zanieczyszczenia pyłem zawieszonym i benzopirenami są przekroczone o .. 375 procent! To min. efekt palenia róznych śmieci, plastików, flotów i innych syfów nie bójmy się użyć tego słowa. Dzisiejsze zanieczyszczenie powietrza w Psarach właściwie wyklucza przebywanie na zewnątrz bez maski. Psary są położone  w większości w niecce stąd efekt zanieczyszczeń się kumuluje. Mamy w tej chwili jedno z gorszych powietrz w Małopolsce.. a Małopolska w Europie. Prosimy zaglądać pod podany poniżej  link i przekazywać go znajomym- warto to wiedzieć i pomyśleć nad jakością powietrza którym oddychamy we wsi my i nasze dzieci.. Docelowo na stałe link do sensora pomiaru jakości psarskiego powietrza zamiesciliśmy w zakładce na naszej stronie stronie pt. ,,ekologia". Tam również wiele ciekawych artykułów w tym temacie.

Czytaj więcej: Sprawdź jakość powietrza mierzoną w Psarach!

155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

powstanie-styczniowe Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy.

 

Czytaj więcej: 155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Zapraszamy panie na bezpłatne badanie!

badanie1Centrum Medyczne Maszachaba realizuje wspólnie z Centrum Medycznym Skopia oraz Stowarzyszeniem Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka" Krzeszowice projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich: „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 -69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych. Na spotkanie zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat ( ur.1968-1949 ): uprawnione uczestniczki Programu profilaktyki raka piersi NFZ, które nie wykonały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, mieszkanki Małopolski lub kobiety uczące się lub pracujące w Małopolsce (dowód osobisty). Badanie i warsztaty dla pań odbędą się w Domu Kultury w Myślachowicach 6 lutego 2018 o godzinie 14.30.

Czytaj więcej: Zapraszamy panie na bezpłatne badanie!

Uwaga- zaginął piesek !

piesek

29 grudnia na Nowej Wsi w Psarach zaginął piesek. Znalazcę rodzina prosi o kontakt. Szczegóły na plakacie.

(Według ostatnich wiadomości zguba odnalazła się po sylwestrze w okolicach Krzeszowic)

Ważne informacje w sprawie projektu budowy drogi krajowej- wciąż je aktualizujemy

droga krajowa2

Ważne informacje w sprawie projektu budowy drogi krajowej, która w promowanym przez burmistrza Adama Adamczyka wariancie pierwszym zaleje i zakorkuje centrum Trzebini tysiącami dodatkowych pojazdów na dobę! Informacje, których próżno szukać na stronie Gminy znajdziecie tylko na naszej stronie! Nasz burmistrz milczy... Dlaczego? Chcesz wiedzieć, gdzie wybudują nową drogę krajową w gminie Trzebinia? To ważne dla przyszłości Twojej i Twoich dzieci!

Czytaj więcej: Ważne informacje w sprawie projektu budowy drogi krajowej- wciąż je aktualizujemy